MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Bariatrická chirurgie

Obezitu lze v případech selhávaní konzervativních metod léčit operačně. Prvotní cíl bariatrické chirurgie je snížení zdravotních rizik těžké obezity.

 

Nadpis článku se skládá ze slova baros (těžký) a chirurgie. Věříme, že většina z vás si už dokáže „složit tajenku", že jde o chirurgické výkony zaměřené na léčbu obézních. Možná nevíte, že mají tradici delší než 50 let, ale zásadního rozmachu dosáhly zhruba v posledních 20 letech. O této metodě léčby obezity se dá napsat stovky stránek, ale co je podstatné a co by si měl každý obézní pamatovat, že se jedná o vůbec nejúčinnější metodu léčby obezity a přidružených nemocí, zejména cukrovky, na světě. Pojďme si krátce říci něco o těchto operacích.

Chirurgické výkony jsou dnes zaměřeny buď na žaludek, tzv. restriktivní výkony (tubulizace, plikace), kdy podstatou těchto zákroků je zmenšení obsahu žaludku a tím snížení přijímaného množství stravy.

Nebo se jedná o výkony prováděné na tenkém střevě, tzv. bypassy, kdy vyřazením určité délky střeva z kontaktu s potravou, se tato potrava nevstřebává a nenatrávená prochází dále do tlustého střeva. Hovoříme pak o malabsorpčních výkonech. Oba výkony, restriktivní i malabsorpční, se mohou navíc také kombinovat.

Váhové úbytky závisí na typu výkonu a může dojít k poklesu hmotnosti o 50-80%. Tento údaj je jistě pro většinu zásadní, nicméně další důležitou informací je to, že jsme schopni operací (i během několika dnů!) zcela „vyléčit" cukrovku. Pacienti, kteří před bariatrickou operací aplikovali např. inzulín, odchází z nemocnice a jsou jen na dietě a to po řadu dalších měsíců i let. Není to žádná science fiction, ale reálná, pravdivá skutečnost a bylo by dobré, aby to naši pacienti věděli. Navíc 99% výkonů se dnes provádí laparoskopicky a rizika těchto výkonů je srovnatelná s rizikem např. laparoskopického odstranění žlučníku. Tato oblast léčby obezity a cukrovky zasluhuje mnohem složitější rozbor, než je zde popsáno na několika řádcích. Existují solidní webové odkazy, kde se můžete o všem dočíst mnohem více (www.bandingklub.cz, www.bandazzaludku.cz).

Česká republika patří v této oblasti chirurgie ke špičce v Evropě i na světě. V naší ambulanci bylo vyšetřeno a připraveno k bariatrické operaci více jak 300 pacientů za posledních 10 let!

 

Podobné články

Gastrický (žaludeční) bypass

Gastrický (žaludeční) bypass

Nejstarší a nejúčinnější metodou léčby extrémní obezity potažmo cukrovky je tzv. gastrický (žaludeční) bypass, který se začal používat už v minulém století.

více

Chirurgické řešení extrémní obezity - sleeve resekce žaludku

Chirurgické řešení extrémní obezity - sleeve resekce žaludku

Pan M.H. ročník 1958, který celý život pracoval jako řidič z povolání, k nám přišel poprvé v roce 2013. Při vstupním vyšetření vážil 177 kg. V roce 2016 přišel znovu a to už vážil 191 kg. V jeho případě lze zásadního snížení hmotnosti dosáhnout jen chirurgicky. V listopadu 2016 u něj byla provedena tzv. sleeve resekce žaludku.

více

Plikace žaludku

Plikace žaludku

Naše obezitologická ambulance a nutriční poradna se jako jediná ve Zlínském kraji věnuje také pacientům, kteří absolvovali různé typy chirurgických operací, zaměřených na léčbu obezity.

více

Tubulizace žaludku

Tubulizace žaludku

Nejčastěji se v naší ambulanci setkáváme s pacienty po “zmenšení žaludku“, odborně tubulizaci žaludku. Tato operace se u nás provádí skoro již deset let.

více

 

Obezitologická ambulance

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny