MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Bariatrická chirurgie

Obezitu lze v případech selhávaní konzervativních metod léčit operačně. Prvotní cíl bariatrické chirurgie je snížení zdravotních rizik těžké obezity.

 

Nadpis článku se skládá ze slova baros (těžký) a chirurgie. Věříme, že většina z vás si už dokáže „složit tajenku", že jde o chirurgické výkony zaměřené na léčbu obézních. Možná nevíte, že mají tradici delší než 50 let, ale zásadního rozmachu dosáhly zhruba v posledních 20 letech. O této metodě léčby obezity se dá napsat stovky stránek, ale co je podstatné a co by si měl každý obézní pamatovat, že se jedná o vůbec nejúčinnější metodu léčby obezity a přidružených nemocí, zejména cukrovky.

Chirurgické výkony jsou dnes zaměřeny buď na žaludek, tzv. restriktivní výkony (tubulizace nebo-li sleeve gastrectomy a plikace), kdy podstatou těchto zákroků je zmenšení obsahu žaludku a tím snížení přijímaného množství stravy.

Nebo se jedná o výkony malabsorpční, prováděné na žaludku a tenkém střevě, tzv. žaludeční bypassy (RYGB, minigastrický bypass-OAGB, SADI-S, biliopankreatická diverze a další), kdy kromě zmenšení žaludku vyřadíme také část střeva z kontaktu s potravou.

Váhové úbytky závisí na typu výkonu a může dojít k poklesu hmotnosti o 50-80 %, navíc jsme schopni i během několika dnů (!) zcela „vyléčit" cukrovku. Pacienti, kteří před bariatrickou operací aplikovali např. inzulín, jsou jen na dietě, a to po řadu dalších měsíců i let. Navíc 99 % výkonů se dnes provádí laparoskopicky a rizika těchto výkonů jsou srovnatelná s rizikem např. laparoskopického odstranění žlučníku. Tato oblast léčby obezity a cukrovky zasluhuje mnohem složitější rozbor, než je zde popsáno. Existují webové odkazy, kde se můžete o všem dočíst mnohem více (www.bandingklub.cz , www.zalehcizivot.cz , www.mojelecbaobezity.cz ).

Česká republika patří v této oblasti chirurgie ke špičce v Evropě i na světě. V naší ambulanci bylo za posledních 15 let vyšetřeno a připraveno k bariatrické operaci více jak 400 pacientů. Příběhy řady z těchto pacientů můžete najít našich FB stránkách.

 

Podobné články

Gastrický (žaludeční) bypass

Gastrický (žaludeční) bypass

Nejstarší a nejúčinnější metodou léčby extrémní obezity potažmo cukrovky je tzv. gastrický (žaludeční) bypass, který se začal používat už v minulém století.

více

Plikace žaludku

Plikace žaludku

Plikace žaludku – přesněji plikace velké křiviny žaludku je relativně nová operace ke snížení hmotnosti. Provádí se laparoskopicky a principem je zmenšení objemu žaludku, jak ukazuje obrázek.

více

Tubulizace žaludku

Tubulizace žaludku

Nejčastěji se v naší ambulanci setkáváme s pacienty po “zmenšení žaludku“, odborně sleeve gastrektomie. Tato operace se u nás provádí více jak patnát let.

více

 

Obezitologická ambulance

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny