MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Tubulizace žaludku

Nejčastěji se v naší ambulanci setkáváme s pacienty po “zmenšení žaludku“, odborně sleeve gastrektomie. Tato operace se u nás provádí více jak patnát let.

 

Tubulizace žaludku

Teorie

Tubulizace žaludku (sleeve gastrectomy nebo sleeve gastrektomie případně sleeve resekce) je restrikční laparoskopická operace, při které se zmenší žaludek o 70-85% (na velikost kelímku jogurtu). Operací se vytvoří vakovitý dutý orgán tvaru trubice (či rukávu). Operační zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá zpravidla do dvou hodin. Pacient zůstává v nemocnici cca 3-7 dnů. Resekuje se část žaludku, ve které jsou lokalizovány buňky produkující tzv. hormon hladu ghrelin. Operací se nejen zmenší žaludek, ale téměř vymizí pocit hladu nalačno. Porce jídla se sníží a pacient hubne rychleji než u dříve prováděné bandáže žaludku. Průměrný váhový úbytek je 20 kg a více. Výjimečně máme pacienty, kteří zhubli po této operaci 50–70 kg během jednoho roku.

Tubulizace žaludku je v současnosti nejvíce preferovanou bariatrickou operací.

 

Podobné články

Bariatrická chirurgie

Bariatrická chirurgie

Obezitu lze v případech selhávaní konzervativních metod léčit operačně. Prvotní cíl bariatrické chirurgie je snížení zdravotních rizik těžké obezity.

více

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny