MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Obezita - co bychom měli vědět

Obezita je chronické onemocnění postihující dospělou i dětskou populaci, je to pandemie 21. století, více jak jedna miliarda obyvatel této planety má nadváhu či obezitu.

 

Definice obezity

Obezita je chronické onemocnění postihující dospělou i dětskou populaci. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje obezitu za pandemii 21. století. Rizika spojená s obezitou jsou dokonce vyšší, než například rizika spojená s kouřením. Více jak jedna miliarda obyvatel této planety má nadváhu či obezitu.

Jak je na tom naše populace? Skoro dvě třetiny dospělých v České republice mají nadváhu či obezitu. U dětí a adolescentů se odhaduje výskyt tohoto onemocnění mezi 10-15%. Poslední výzkumy ukazují, že se zastavil vzestup hmotnosti u žen, bohužel přibývá stále více obézních mužů. Také se zdá, že u seniorů nad 65 let může mít „mírný stupeň obezity"(spojený však s dobrou fyzickou kondicí) i paradoxně ochranný vliv.

Většina obézních si dnes uvědomuje, že „jejich obezita" už není jen kosmetickým problémem, ale může vést ke vzniku řady závažných chorob (cukrovka, vysoký tlak, nádorová onemocnění, nemoci kloubů a páteře, poruchy spánku apod.). Je proto důležité si všechny tyto skutečnosti včas uvědomit a svým zdravotním stavem se zabývat. Platí to zejména o jedincích, u kterých se obezita, cukrovka, srdeční infarkty, mozkové příhody nebo i některá nádorová onemocnění vyskytují v rodině. U někoho může být důvodem k redukci hmotnosti zvýšená únava, menší fyzická kondice, menší pracovní výkonnost nebo jen jednoduché přání líbit se sobě, či okolí.

S obézními pacienty se setkáváme ve své praxi denně. Jejich narůstající počet vedl k tomu, že jsme před více jak 20 lety otevřeli první obezitologickou ambulanci ve Zlínském kraji, ve které komplexně léčíme nejen obezitu, ale i s ní spojené civilizační choroby. Nedílnou součástí této ambulance se stala výživová poradna. Moderní léčba, zejména těžké obezity, se dnes neobejde bez chirurgů. Tzv. metabolicko-bariatrická chirurgie vede nejen k výraznému poklesu hmotnosti, ale je schopna „vyléčit" cukrovku a podstatně ovlivnit i ostatní choroby související s obezitou.

 

Diagnostika obezity

Podstatou obezity je nadměrné množství tukové tkáně. Její přesné stanovení je v běžné praxi obtížné. Diagnostika nadváhy a obezity je založena na relativní hmotnosti, vyjádřené indexem tělesné hmotnosti BMI a obvodem pasu. Rozložení a množství tělesného tuku (a řadu dalších parametrů) určíme také pomocí bioimpedančních přístrojů (viz InBody 230).

Kategorie tělesné hmotnosti podle indexu BMI

BMI

kategorie

18,5 - 24,9 norma
25,0 - 29,9 nadváha
30,0 - 34,9 1. stupeň obezity
35,0 - 39,9 2. stupeň obezity
> 40,0 3. stupeň obezity

 

Obezitologická ambulance

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny