MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Gastrický (žaludeční) bypass

Nejstarší a nejúčinnější metodou léčby extrémní obezity potažmo cukrovky je tzv. gastrický (žaludeční) bypass, který se začal používat už v minulém století.

 

Teorie

Gastrický bypassZačal se používat v šedesátých létech minulého století. Operačně se zmenší žaludek a napojí se na něj klička tenkého střeva tzv. anastomózou.

Existuje více modifikací této operace, s odlišným napojením tenkého střeva na žaludek, s různou velikostí žaludku a s různou délkou tenkého střeva ponechaného pro vstřebávání živin. Nejčastěji používaným typem je Gastrický bypass Roux en Y, což znamená, že tenké střevo je přerušeno a sešito do tvaru písmene „Y“. Jedním ramenem přitéká žluč s trávicími pankreatickými enzymy (biliopankreatická klička) a druhým ramenem „Y“ (alimentární klička) se přivádí požitá potrava ze zmenšeného žaludku do třetího, společného ramene. I tato operace se provádí laparoskopicky.

Léčba cukrovky

Obrovský rozmach této operace nastal po zjištění, že pacienti s cukrovkou po této operaci téměř ze dne na den přestávají píchat inzulín a jejich cukrovka se až v 90% vyléčí. V naší ambulanci máme diabetika, který po této operaci zhubl za rok 70 kg a dnes na cukrovku neužívá žádný lék (před rokem píchal 80 jednotek inzulínu).

 

Podobné články

Bariatrická chirurgie

Bariatrická chirurgie

Obezitu lze v případech selhávaní konzervativních metod léčit operačně. Prvotní cíl bariatrické chirurgie je snížení zdravotních rizik těžké obezity.

více

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny