MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Jak úspěšně zhubnout bez JOJO EFEKTU ?

Zhubnout díky zázračným dietám dokáže krátkodobě téměř každý. Člověk se postupně začne vracet ke svým dřívějším nevhodným stravovacím návykům a díky tomu nastane JOJO EFEKT. Jedinou cestou je naučit se o jídle přemýšlet a postupně změnit svůj životní styl.

 

Zhubnout díky zázračným dietám dokáže krátkodobě téměř každý. Takové diety bývají nastaveny energeticky příliš nízko, často jsou z jídelníčku vyloučeny celé potravinové skupiny (například sacharidy – přílohy, pečivo) a výběr povolených potravin je velmi omezený. Což není dlouhodobě udržitelné a člověk se postupně začne vracet ke svým dřívějším nevhodným stravovacím návykům a díky tomu nastane JOJO EFEKT. Často se proto setkáváme s pacienty, kteří za svůj život vyzkoušeli nespočet diet -  od vajíčkové, tukožroutské až po proteinové diety. Držení diet tedy není cesta k dosažení udržitelného úbytku hmotnosti.

Jedinou cestou je naučit se o jídle přemýšlet a postupně změnit svůj životní styl. Což je mnohem těžší, než si říct, že měsíc přece vydržím nejíst pečivo nebo uzeniny. Naše stravovací návyky se formují už od dětství a změnit je v dospělosti je náročné, ale jde to. Jen musí člověk chtít a pochopit základní zásady zdravého životního stylu. Také se jim říká 5P :

Pravidelnost

Neznamená, že musím jíst 5x denně a vždy ve stejnou dobu. Ale říká nám, že

  • máme začít den snídaní, která by měla být ideálně do hodiny od probuzení.
  • další jídla by měla následovat v odstupu 2 – 4 hodin od jídla předcházejícího.
  • mezi jídly bychom ale neměli dát do úst nic kromě vody, to znamená nepozobávat mezi jídly (např. ovoce).
  • poslední jídlo by mělo být alespoň 2 hodiny před spaním.

Pestrost a přiměřenost

Není nic co nemůžu sníst. Ano, jsou méně vhodné potraviny (uzeniny, zákusek, aj), ale pokud si je dám k některému z denních jídel výjimečně, tak sis tím dokáže tělo poradit. Navíc pokud budu dbát na pestrost - zařazovat ryby, luštěniny, vejce, různé druhy příloh, zeleniny a ovoce - pak bude méně pravděpodobné, že ty méně vhodné potravinu budu jíst často - nebude na ně v jídelníčku už tolik prostoru.

Pětkrát denně zelenina a ovoce

To znamená, že bychom měli snít více zeleniny a ovoce. Prakticky bychom denně měli sníst cca 600 g zeleniny a ovoce. A zelenina by měla být v poměru k ovoci přibližně 2:1.

Pitný režim

V rámci pitného režimu je potřeba dbát nejen na kvantitu (kolik tekutin za den vypijeme), ale i na kvalitu (jaké tekutiny pijeme). Pozor bychom si měli dávat na sladké vody, limonády, džusy, smoothie, slazené čaje a kávu a alkohol.

Pohybová aktivita

Je důležitá pro udržení těla v dobré kondici, zejména předcházet onemocnění kloubů a srdce, a psychické pohody. Je důležité zvolit si takovou pohybovou aktivitu, která nás bude bavit a přinášet nám radost. Díky pravidelné pohybové aktivitě zvýšíme svůj energetický výdej, čímž výrazně pomůžeme k hubnutí ale následně i udržení hmotnosti.

 

Tyto základní zásady zdravého životního stylu platí pro každého bez rozdílu věku. Zkuste si sami zhodnotit, zda v nějaké oblasti nemáte rezervu. Pokud takových oblastí je víc, zaměřte se na tu oblast, kde si myslíte, že v aktuální situaci můžete něco změnit.

Pokud si se změnou nevíte rady nebo potřebuje podporu, rádi vám pomůžeme.

 

Podobné články

Dlouhodobý program hubnutí s odborníkem na výživu

Dlouhodobý program hubnutí s odborníkem na výživu

Výživová poradna obezitologické ambulance nabízí intenzívní cenově zvýhodněný dlouhodobý program hubnutí, který spočívá v pravidelných kontrolách poradny. Pacient vždy změřen na InBody, zhodnocen jídelníček a vždy znovu poučen o výživě a pohybu. 

více

Kolik mám správně zhubnout ?

Kolik mám správně zhubnout ?

Hubnutí je "běh na dlouhou trať" a to, co jste přibrali v řádu mnoha let, se nedá zredukovat za jeden, dva či tři měsíce.

více

Výživová poradna

Výživová poradna

Specializovaná poradna pro výživu interní ambulance MUDr. Robina Urbánka je připravena Vám pomoci se správným stravováním a hubnutím!

více

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny