MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Mohu danou dietu držet celý život? Pokud ano, našli jste tu pravou

V obezitologické ambulanci se denně setkávám s pacienty, kteří vyzkoušeli různé diety, potravinové doplňky, pravidelně cvičí a při tom vše bez většího úspěchu. 

 

Hubnutí je dnes obrovský byznys, rozumí tomu téměř každý, ale boj s obezitou jsme už dávno prohráli. Naší snahou je epidemii obezity alespoň zpomalit a v ordinaci poskytnout pacientovi mj. také správné informace. Hlavní problém dnes představují asi diety. Odhaduje se, že existují stovky diet k hubnutí a orientovat se v nich je téměř nemožné. Řada z nich je nebezpečná, některé jsou až bizarní, což hlavně laik není schopen rozpoznat. Věří, že známá tvář třeba zpěváka, moderátora, herce nebo i člověka s titulem (nevyjímaje i s lékařským) je tou správnou zárukou, proč si vybrat tu či onu dietu. Za svou praxi jsem se setkal s mnoha dietami a pokusil bych se zde uvést alespoň ty, které nepovažuji z odborného hlediska za správné a které uvádí pacienti nejčastěji při vstupním pohovoru. 1-35608825.jpg

Nejčastější „nevhodné“ diety

Asi nejstarší dietou,se kterou se setkávám je Herbalife. Neexistuje o něm dodnes seriozní vědecká práce, která by potvrdila jeho mechanismus účinku. Naopak již v roce 2007 bylo po Herbalifu popsáno několik případů vážného poškození jater. Další nebezpečné jsou tzv. ketogenní diety, mnoho let populární Atkinsova a zejména poslední hit, Dukanova dieta. Obě diety byly opakovaně podrobeny fundované kritice a Dukanovu dietu prohlásily evropské dietologické společnosti už v roce 2011 za jednu z pěti nejrizikovějších na světě (je pro ni typický nadměrný příjem bílkovin a drastické omezení sacharidů). Mezi zcela pitoreskní pak patří dieta dle krevních skupin, o které nenajdete v písemnictví ani jeden pozitivní odkaz. Přesto ji však určitá skupina výživových poradců stále propaguje. O hubnutí s “odkyselením organismu“ a o rizikovosti a chybění jakéhokoli odborného podkladu diety dle A. Mačingové jsem již na tomto místě psal dříve a nemá cenu se k tomu vracet. Stejně úsměvné jsou diety podle slavných osobností. Např. dieta dle Š. Margity, L. Kořínkové (ta ale více méně není nebezpečná), hubnutí dle fází měsíce nebo tukožroutská polévka. Za vyloženě rizikové se považuje hladovění a za velmi komplikované (a marně v tom hledám i odborný podklad) považuji tzv. sacharidové vlny, byť prý u kulturistů“fungují“a krásně se po nich kromě jednoznačného zhubnutí “vyrýsují i svaly“. Reálnost toho, že budou obezitologové v budoucnu řešit jen tento kosmetický problém je asi tak veliká, jako víkendový výlet rodiny na Mars spojený s prohlídkou Venuše.

Co říci na závěr?

V tomto krátkém přehledu jsem se pokusil vyjmenovat jen ty nejméně vhodné diety, které našim pacientům nedoporučujeme a snažíme se jim i jejich nesmyslnost vysvětlit. Je jich určitě více, než jsem zde stihl napsat a budou se objevovat nové a nové. Věřím, že se po všech článcích, které jsme zde o hubnutí publikovali, nad rizikem či bezpečnosti diety nejdříve zamyslíte. A položte si třeba tuto otázku. Mohu danou dietu držet celý život? Neboť, tak jak jsou cukrovka nebo vysoký tlak celoživotními chorobami, tak i obezita bude většinu z vás bohužel provázet celý život a často zásadně negativně ovlivní i váš zdravotní stav.

 

Podobné články

Zhubněte jednou provždy, aneb hubnutí s Antónií  Mačingovou

Zhubněte jednou provždy, aneb hubnutí s Antónií Mačingovou

Obezita je nejen kosmetický problém, ale i vážná nemoc. Do nutriční poradny denně dochází pacienti, kteří chtějí zhubnout a často již mají různé pokusy za sebou. Řada z nich nám v poslední době udává, že drželi dietu dle Mačingové.

více

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny