MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Přední čeští odborníci na obezitu přednášeli v Praze

Koncem ledna se v Praze uskutečnil pravidelný seminář o obezitě, na kterém přednášeli přední čeští odbornící zabývající se touto nemocí. S některými zajímavostmi bych vás teď seznámil.

 

Obezita v Evropě

V ČR máme v současné době 35% dospělé populace s nadváhou a 23% dospělých jedinců je obézních. Situace zůstává posledních pár let bez změny a zdá se, že nových obézních nepřibývá. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že vlastně 2/3 dospělých nemá u nás normální index hmotnosti. A to už je docela varující číslo. Možná se můžeme uklidnit tím, že nejsme nejtlustší v Evropě či na světě, jak se to s oblibou zejména v médiích tvrdí. Představujeme evropský průměr a před námi jsou například Italové, Francouzi nebo i Němci a vůbec nejvyšší výskyt obezity se udává v části Ruska a na Maltě.

Věk a váha člověka

Největší vliv na vzestup hmotnosti má konzumace tučných jídel zejména v prodejnách rychlého občerstvení a příjem sekundárně zpracovaného masa, tedy uzenin. V jeho spotřebě jsme na špici v Evropě. Preventivně působí pohybová aktivita, pravidelné jídlo a konzumace ovoce a zeleniny. Jednoznačně je prokázáno, že pohybová aktivita v mládí má největší efekt na hmotnost v budoucnosti. V dospělosti všichni přibýváme stejně a ukazuje se, že nejrizikovější období je po 60. roce věku, kdy můžeme přibrat až 10 kg. Od 40. - 50. let je to průměrně 5 kg. Vzestup hmotnosti např. sportovců i nesportovců se neliší, ale sportovci mají nižší „startovací“hmotnost od mládí díky právě pravidelnému pohybu. Pro muže je nejrizikovějším věk nad 30 let. Co je zarážející, že 25% českých obézních mužů nepovažuje svou obezitu za problém a téměř 80% mužů nepovažuje za problém svou nadváhu. Trochu opačná je situace u žen, kde jen 10% žen nepovažuje svou obezitou za problém. Zdá se, že společnost je vůči mužům mnohem tolerantnější. Zatímco u žen je stále více kladen důraz na ideál krásy. A tak se není čemu divit, že ve věku 18-19 let máme u nás 10% dívek s podváhou. Toto je pak ideální stav k rozvoji mentální anorexie u některé z nich.

Obvod pasu

V ambulancích je poměr hubnoucích žen k mužům asi 4:1, ale do skutečného hubnutí se dá jen asi polovina z těch mužů, kteří tam přišli. Už se pomalu ví, že mnohem důležitější než hodnota tzv. BMI je obvod pasu. Ten nám ukazuje, kolik máme tuku uvnitř břicha a tady je tolerance společnosti vůči mužskému břichu poměrně vysoká. Při tom se možná málo ví o tom, že tento tuk je dnes považován za nejvíce rizikový a hovoří se o tzv. toxickém tuku v našem organismu.

Pohyb a dieta

Čím jsme starší, tím hůře se mění naše návyky a tím hůře se hubne. Pokud hubneme jen dietou, dá se zhubnout poměrně snadno, hůř se však dosažená hmotnost udržuje a naše snaha končí jojo efektem. Pokud se dáme do hubnutí jen pohybem, zásadně se takto obezity nezbavíme. Je proto nutné obojí kombinovat a věnovat se tomu, co nám jde hůř. Chronický dietář by se měl zaměřit na pohyb a sportující obézní (často i 5-6x týdně) by měl mít optimální dietu. Často totiž u nich vidíme, že omezují výrazně i příjem jídla, což je při tak náročném pohybovém programu rovněž kontraproduktivní.

Děti s nadváhou

Bohužel se však zvyšuje u nás počet dětí s nadváhou a obezitou. Odhaduje se, že 7% dětské populace je obézní a toto číslo se neustále zvyšuje. Paradoxně však naše děti stále patří ke štíhlejší dětské populaci v Evropě. Je důležité již u svých dětí intervenovat do pohybového životního stylu a zejména snížit jejich čas strávený u počítačů.

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny