MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Ateroskleróza

Zánětlivé onemocnění cévní výstelky, které umožní, aby cholesterol  “nekontrolovaně “ pronikl přes tuto poškozenou výstelku  do stěny cévní a zde se pak hromadí.

 

Co je to ateroskleróza?

Jedná se o zánětlivé onemocnění cévní výstelky, které umožní, aby cholesterol  “nekontrolovaně “ pronikl přes tuto poškozenou výstelku  do stěny cévní a zde se pak hromadí. Tento proces vede k tvorbě tzv. cholesterolových plátů  zmenšujících  postupně průsvit cévy. Zásadní roli zde hrají LDL-cholesterol a další, cholesterol obsahující částice, označovaná jako Lp(a). Vzniká tak onemocnění známé jako ischemická choroba srdce, dolních končetin nebo mozku. Pokud plát praskne, uzavře se tato céva úplně a nastává život ohrožující stav -  infarkt srdce nebo mozku. Na srdečně cévní choroby  u nás ročně umírá kolem 55 000 obyvatel, tedy 2x více, než třeba na onemocnění nádorová. Kromě vysoké hladiny LDL-cholesterolu a Lp(a) se na nich podílí i další rizikové faktory, zejména pak vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, výskyt  infarktů a dalších srdečně cévních chorob v rodině(zejména u přímých příbuzných), obezita a řada dalších.

Každá osoba nad 20 let by měla znát hodnoty svých lipidů a při jejich zvýšení se obrátit na svého praktického lékaře nebo specialistu zabývajícího se tímto onemocněním.

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny