MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Ateroskleróza

Zánětlivé onemocnění cévní výstelky, které umožní, aby cholesterol  “nekontrolovaně “ pronikl přes tuto poškozenou výstelku  do stěny cévní a zde se pak hromadí.

 

Co je to ateroskleróza?

Jedná se o zánětlivé onemocnění cévní výstelky, které umožní, aby cholesterol  “nekontrolovaně “ pronikl přes tuto poškozenou výstelku  do stěny cévní a zde se pak hromadí. Tento proces vede k tvorbě tzv. cholesterolových plátů  zmenšujících  postupně průsvit cévy. Vzniká tak onemocnění známé jako ischemická choroba srdce, dolních končetin nebo mozku. Pokud plát praskne, uzavře se tato céva úplně a nastává život ohrožující stav -  infarkt srdce nebo mozku. Na srdečně cévní choroby  u nás ročně umírá kolem 55 000 obyvatel, tedy 2x více, než třeba na onemocnění nádorová. Kromě vysoké hladiny cholesterolu se na nich podílí i další rizikové faktory, zejména pak vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka, výskyt  infarktů a dalších srdečně cévních chorob v rodině(zejména u přímých příbuzných), obezita a řada dalších.

Moderní léčba vysokého cholesterolu a tuků v krvi vychází z laboratorního stanovení jejich hodnot. Při odběru zjistíme jak vysoký máte

  • tzv. celkový cholesterol (T-Chol),
  • hodný cholesterol (HDL-Chol),
  • špatný cholesterol (LDL-Chol),
  • tuky (Tg)
  • a další parametry (např. Lp (a), apoB, A1…).

Výsledek měření a význam jednotlivých uvedených veličin vám vysvětlíme.

Hlavním cílem je určit individuální riziko úmrtí vyšetřovaného jedince na kardiovaskulární onemocnění. Dalším krokem je pak informovat pacienta o správném stravovacím režimu, pohybu a tam, kde je to nutné i vysvětlit, proč nasazujeme na toto onemocnění léky. Prakticky vždy se pak jedná o nutnost brát léky celoživotně.

Každá osoba nad 20 let by měla znát hodnoty svých lipidů a při jejich zvýšení se obrátit na svého praktického lékaře nebo specialistu zabývajícího se tímto onemocněním.

Jen pro orientaci: Celkový cholesterol by měl být pod 5.0, LDL-C pod 3.0, HDL-C nad 1.3 a Tg pod 1.7 (vše v mmol/l). U pacientů s rizikovým profilem by tyto hodnoty měly být ještě o 20 – 30% nižší. Toto vše vám vyšetříme a budeme vás podrobně informovat v naší lipidové poradně.

 

Základní informace

 

Aktuálně

Prosíme naše klienty, kteří mají příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, bolest svalů), případně kteří se v posledních 14 dnech vrátili z oblastí s vysokým výskytem koronavirového onemocnění COVID-19, aby si svou návštěvu ordinace a poradny domluvili na jiný termín.
Děkujeme Vám!

Více informací o koronaviru najdete na stránkách MZ ČR koronavirus.mzcr.cz.

 

Dárkový poukaz

využijte naši nabídku na originální dárek

dárkový poukaz do výživové poradny