MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

REDITA - nutričně definovaná dieta

Česká nutričně definovaná dieta jako nízkoenergetická náhrada stravy.

 

Co je Redita?

Redita je česká nízkoenergetická dieta, která i přes nízký obsah energie zajišťuje dostatečný příjem biologicky hodnotných bílkovin, esenciálních mastných kyselin a jiných potřebných látek. Redita byla vyvinuta koncem 80. let v mlékárně Prom-in Nový Bydžov ve spolupráci s IV. interní klinikou 1. LF UK Praha a Výzkumným ústavem mlékárenským v Praze.

Co Redita obsahuje?

REDITATato dieta má vysoký obsah syrovátkových bílkovin, které chrání svalovou hmotu v průběhu redukčního režimu. Velmi podstatnou složkou jsou mimo jiné MCT tuky (tuky obsahující mastné kyseliny se středním řetězcem), které zvyšují bazální metabolismus zvýšenou produkcí tepla. Tím zabraňují adaptačnímu poklesu bazálního metabolismu při podávání nízkoenergetické diety. Redita má zvýšený obsah hořčíku, a zvýšený obsah vápníku, který působí preventivně proti rozvoji osteoporózy. Významný je také obsah antioxidačně působících vitaminů, které snižují tvorbu kyslíkových radikálů, jež se podílejí na rozvoji civilizačních chorob.

Jaké jsou výhody užívání Redity

  • Snadná a rychlá příprava
  • Nedostavují se pocity hladu
  • Až 75 % poklesu tělesné hmotnosti je důsledkem redukce tukové tkáně. 
  • Finanční dostupnost – při 14 denním užívání 3 porcí denně zaplatíte 93 Kč za celodenní stravu!

Jak připravit pokrm z Redity?

  • Nápoj – 55 g prášku (6 vrchovatých polévkových lžic) smícháte s 300 ml nesycené vody v šejkru či mixéru
  • Polévka – 50 g prášku rozmíchejte v 300 ml teplé vody či bujónu. Polévku lze dochutit zeleninou či houbami.

Čím lze obohatit reditu?

Dietu lze doplnit zeleninou, ovocem či nízkotučným mléčným výrobkem. Množství ovoce však musí být, z důvodu vyššího obsahu fruktózy, přiměřené. Při nadměrném přísunu cukru se sníží odbourávání tuků a tvorba ketolátek, které tlumí pocit hladu.

Na co při užívání Redity nezapomínat?

Je nezbytné dodržovat pitný režim. Kromě vlastní diety je doporučováno vypít 1,5 - 2,5 litrů tekutin v podobě pitné nesycené vody, neslazené minerálky a čaje. Pití kávy nemusí být omezeno.

Co následuje po Reditě?

Po ukončení dietního režimu s Reditou je pro udržení váhového poklesu nezbytné pokračovat v dodržování redukční diety. Stravovací režim by měl být pod dohledem nutričního terapeuta, aby nedošlo k zpětnému nabytí pracně ztracených kilogramů. Energetický příjem by se tedy měl zvyšovat postupně a je vhodné kombinovat redukční dietu s jednou porcí Redity.