MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Návštěva ve výživové poradně

Co obnáší návštěva ve výživové poradně? Jak vypadá první návštěva a opakovaná kontrola?

 

První návštěva ve výživové poradně ve Zlíně

Vstupní vyšetření ve výživové poradně stojí 500 Kč. Bude vám provedena analýza tělesného složení na přístorij InBody a pečlivě odebraná anamnéza (váš zdravotní stav, stravovací návyky, atd). Na konci konzultace vám bude individuálně navrženo, jak dál postupovat - nastavení jídelníčku dle materiálů STOB nebo nastavení dílčích cílů.   

Další kontrolní vyšetření v poradně stojí 200 Kč/ 30 minut. Měření na přístroji InBody stojí 200 Kč.

K první návštěvě si připravte také váš dosavadní jídelníček. Postačí, když si donesete seznam všeho, co jste konzumovali během dvou pracovních a jednoho víkendového dne. Pokud už to umíte, můžete jednotlivé porce zaznamenat v gramech, nebo přímo v kilojoulech. Nezapomeňte zaznamenávat i na nápoje (zejména slazené), včetně alkoholu.

 

Kontrolní návštěva ve výživové poradně Zlín

Kontrolní návštěvy probíhají optimálně jednou za 2-3 týdny. Při každé následující návštěvě byste měli předložit v písemné formě

  • Záznamy o příjmu stravy, typu a trvání pohybové aktivity

Vše vám bude vysvětleno podrobně při první návštěvě výživové poradny.

Za "úspěch" se považuje hubnutí 2-(4) kg hmotnosti měsíčně. Nezoufejte, pokud se vám nedaří. Hubnutí nelze naprogramovat. Mohou se objevit objektivní potíže, se kterými jste nepočítali (nemoc, problémy v práci, rodině apod.) nebo se může stát, že hmotnost stagnuje, nebo dokonce přiberete. Vždy tuto situaci zhodnotíme a můžeme začít "znovu". Je škoda za této situace s hubnutím skončit a na kontroly nechodit. Obezita je nemoc a vyžaduje celoživotní sledování. Zatímco např. pacient s cukrovkou či vysokým tlakem na kontroly chodí, přestože se obojí hodnoty mohou i zhoršovat, obézní pacient často při opětovném vzestupu hmotnosti návštěvy ukončí. Proč? Protože v podvědomí pacientů je mnohem větší obava z nemocí, jako je např. cukrovka, vysoký tlak, zatímco u obezity podvědomí o její závažnosti chybí.

Jinak je vhodné alespoň 1x do měsíce doplnit kontrolní vyšetření na přístroji InBody. Vyšetření nejlépe ukáže, jak se mění složení vašeho těla po stránce tuků, svalů a klidového metabolismu a zda hubnete správně. Navíc výsledky z měření jsou vždy velmi motivační.