MUDr. Robin Urbánek Váš lékař pro oblast interní medicíny.

Návštěva v obezitologické ordinaci

Co obnáší návštěva v obezitologické ordinaci? Jak vypadá první vyšetření a opakovaná kontrola?

 

První návštěva v obezitologické ordinaci Zlín

Návštěva v obezitologické ordinaci ZlínJedná se o komplexní vyšetření trvající cca 90 minut. Vyšetření probíhá následujícím způsobem:

 1. Pacient se dostaví
  • s kartičkou/dokladem své zdravotní pojišťovny a
  • svou zdravotní dokumentací nebo výpisem ze zdravotní dokumentace,
  • s podrobným seznamem léků pokud bere nějaké léky
    
 2. V ambulanci zjistíme základní údaje (výška, váha, obvod pasu, krevní tlak, event. glykémii)
   
 3. Následuje podrobné interní vyšetření vedené obezitologem, specializovaným internistou (30 minut).
   
  Zeptáme se na vaši rodinnou anamnézu (výskyt obezity a jiných chorob u rodičů), poté pracovní anamnézu (typ zaměstnání, jeho vliv na vznik obezity) a u žen na gynekologickou anamnézu (vliv gravidit, menopauzy, hormonální léčba apod.). Probereme vaši osobní anamnézu, vyptáváme se na všechna onemocnění, se kterými se léčíte, včetně léků, které berete. 
  Potom se věnujeme vývoji vaší hmotnosti během života a snažíme se zjistit příčiny vzniku obezity. Řešíme zároveň přidružená onemocnění, např. cukrovku, vysoký tlak, cholesterol apod.  
  Následuje fyzikální vyšetření na lůžku (EKG) a návrh řešení vaší obezity - režimová opatření v pořadí pohyb, dieta, léky. Doporučíme nejvhodnější pohybový režim. 
  U těžkých obezit zvažujeme chirurgické řešení (podrobně viz bariatrická chirurgie).  
  U většiny pacientů doplníme laboratorní odběry (jaterní testy, vyšetření cholesterolu a tuků v krvi, testy na cukrovku, kontrolujeme funkci štítné žlázy, ledvin a podobně).
   
 4. Zásadním problémem většiny obézních je jejich stravování. Bez výživového specialisty se dnes neobejde žádné obezitologické centrum. Proto ihned po vyšetření u obezitologa poskytujeme konzultaci ve výživové poradně (cca 50 minut).

  Společně probereme Váš jídelníček a způsob stravování. Provedeme vyšetření na speciálním přístroji InBody a okamžitě zhodnotíme získané výsledky. Cílem je individuální stravovací plán, který vytváříme pomocí barevné edukační pomůcky Talířky (STOB) (cena pomůcky je 70 Kč).

  Abychom mohli stravovací plán přizpůsobit Vám co nejvíce na míru, doporučuje využít analýzy tělesného složení na přístoji InBody. Tato analýza dokáže vyhodnotit rychlost vašeho metabolismu a Vaši tělesnou kompozici (množství tělesného tuku a svalů). Cena vstupního měření je 300 Kč. Měření není povinné, je pouze doporučené.

 5. Pacient se vrací do obezitologické ambulance, následuje závěrečné zhodnocení a určení nezbytné kontroly u nás (za cca 2-4 týdny).

 

Kontrolní návštěva v obezitologické ordinaci Zlín

Při každé následující návštěvě by jste měli předložit v písemné formě

 • Záznamy o změnách hmotnosti, krevního tlaku (pokud se s tímto onemocněním léčíte)
 • Záznamy glykémií (pokud máte cukrovku na inzulínu či tabletách)
 • Záznamy o příjmu potravy, typu a trvání pohybové aktivity

Za "úspěch" se považuje hubnutí 2-(4) kg hmotnosti měsíčně. Nezoufejte, pokud se vám nedaří. Hubnutí nelze naprogramovat. Mohou se objevit objektivní potíže, se kterými jste nepočítali (nemoc, problémy v práci, rodině apod.) nebo se může stát, že hmotnost stagnuje, nebo dokonce přiberete. Vždy tuto situaci zhodnotíme a můžeme začít "znovu". Je škoda za této situace s hubnutím skončit a na kontroly nechodit, naopak. Obezita je nemoc a vyžaduje celoživotní sledování. Zatímco např. pacient s cukrovkou či vysokým tlakem na kontroly chodí, přestože se obojí hodnoty mohou i zhoršovat, obézní pacient často při opětovném vzestupu hmotnosti návštěvy ukončí. Proč? Protože v podvědomí pacientů je mnohem větší obava z nemocí, jako je např. cukrovka, vysoký tlak, zatímco u obezity podvědomí o její závažnosti chybí. Navíc se pacienti bojí, že jim doktor "vynadá", když nezhubli. Toho se pacienti v naší ordinaci obávat nemusí!

Kontrola je nezbytná. Je individuální, zda se bude jednat o kontrolu v obezitologické ordinaci nebo v odborně vedené výživové poradně, případně v obou ambulancích. Vhodné kontrolní vyšetření nejlépe ukáže, jak se mění složení vašeho těla po stránce tuků, svalů a klidového metabolismu a zda hubnete správně.